Opublikowano

Tuning samochodów. Czy wiesz na czym polega?

Część z was pewnie jest świadoma tego, czym jest tuning, ale tej drugiej części… nie zdradzimy tego zbyt prędko. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej to zapraszamy do dalszej lektury.

Tuning auta
Tuning auta

O co tu chodzi?

Macie przed sobą kolejne, nowe pojęcie do kolekcji. Super prawda? Całe szczęście nie jest ono trudne do zrozumienia, czy nawet do zapamiętania. Najprościej mówiąc, poprzez to określenie rozumiemy zmianę standardowego wyglądu pojazdu. Niejednemu z was z pewnością marzyła się nowa bryka, albo chociaż lekkie odpicowanie aktualnej. Własnie tutaj do niezwykle pomocny staje się co? TUNING! Właśnie tak. Możemy go podzielić na kategorie:

  1. optyczny
  2. mechaniczny
  3. elektroniczny

Numero uno, jak to mówią włosi – tuning optyczny. W tym wypadku chodzi o szeroko pojętą zmianę wyglądu zewnętrznego pojazdu. Jednym z celów jest podkreślenie indywidualności właściciela, czy podniesienie komfortu użytkowania. Generalnie jest on przeciwieństwem tego mechanicznego, ponieważ nie wpływa na osiągi auta, albo wręcz je pogarsza. Przykładem tu może być zastosowanie dużych felg, czy szerokich opon zwiększających opory ruchu. Tym samym wpływają one na dynamikę jazdy, a właściwie jej pogorszenie. Ciekawym elementem prac może być zastosowanie specjalnie do tego przeznaczonego sprayu na zaciski hamulcowe. Trzeba przyznać, że efekt jest wtedy niesamowity.

Numero due. Ten rodzaj ma za zadanie polepszyć osiągi auta, zwiększyć moment obrotowy oraz znacznie poprawić bezpieczeństwo podczas agresywniejszej jazdy. Zaliczamy tu m.in.: modyfikacje silnika, układu napędowego, paliwowego, ogólnie mówiąc wszystko, dzięki czemu polepszają się parametry techniczne.

Tuning elektroniczny ma cel podobny do mechanicznego, ale z uwagi na to, że dotyczy zmian oprogramowania elektronicznego modułu sterowania silnika, może być uznawany jako odrębna kategoria. Dzięki zmianom oprogramowania można zmienić prędkość maksymalną, maksymalne obroty silnika, czy kąt zapłonu.

Zaczynając swoją przygodę z tuningiem możemy zacząć od któregokolwiek z rodzajów. To od nas zależy który wybierzemy.