Opublikowano

Lakier a ptasie odchody, czyli jak one wpływają na karoserię

Zaczyna się troszkę niesmacznie, ale jest to temat dość ciekawy. Chodzi mianowicie o to, że pozostawione przez latające potwory niespodzianki w postaci białej bomby (albo i jeszcze w innym kolorze) negatywnie wpływają na stan naszego lakieru.

Lakier a ptasie odchody, czyli jak one wpływają na karoserię
„Lakier a ptasie odchody, czyli jak one wpływają na karoserię”

„Znowu ptaki niszczą mi lakier!”

Niektórzy pewnie powatarzają to zdanie zbyt często. Wyobraźcie sobie teraz, że spędzacie cały poranek na myciu auta. Szorujecie, polerujecie i chuchacie na lakier, więc jak kończycie to auto jest czyste jak łza i lśniące jak nigdy wcześniej. Idziecie do domu na zasłużony odpoczynek po ciężkiej pracy. I teraz najlepsze. Wieczorem bierzecie kluczyki, żeby pojechać do sklepu, ale na masce znajduje się wielki ślad wcześniejszej obecności ptaka. Albo i nawet kilka w zależności od „szczęścia” właściciela pojazdu. Nie trzeba mówić jak bardzo skutecznie odbiera to chęci do czegokolwiek. Niestety stanowi to także poważne zagrożenie, ponieważ lakier i ptasie odchody to połączenie niezbyt ciekawe i bez szans na wspólną przyszłość…

Reakcja chemiczna, czy może coś innego

Wbrew pozorom i powszechnej opinii to wcale nie zawartość kwasów w ptasich odchodach negatywnie wpływa na lakier. Jest to związane z dużą amplitudą temperatur w ciągu dnia. W ciągu dnia powłoka lakieru nagrzewa się, mięknie i rozszerza , zaś w nocy następuje odwrotny proces. W miejscu, w którym ptasie odchody stykają się z karoserią może dojść do pęknięć, a nawet w szczególnych przypadkach do pojawienia się miejscowych ognisk korozji.

Jak chronić lakier?

Przede wszystkim tak szybko jak to tylko możliwe należy się pozbyć ptasich odchodów z powierzchni auta. Oczywiście nikt nie mówi o tym, żeby biegać spanikowanym przed wyjazdem do pracy i myć samochód. Spokojne, uszkodzenia nie pojawią się w tak błyskawicznym tempie, ale gdy tylko będziecie mieli chwilę wolnego czasu, to dobrze byłoby się rozprawić z brzydkimi śladami bytności niepożądanych osobników. Warto także często powatarzać zabieg woskowania, ponieważ znacząco ułatwia to późniejsze pozbycie się odchodów. Lakier z pewnością wam się za to odwdzięczy pięknym wyglądem!