Opublikowano

Woskowanie i powłoka ceramiczna

Powłoka ceremiczna to forma zabezpieczenia karoserii. Taką formą jest także woskowanie. Czym zatem się od siebie różnią? Co jest trwalsze i bardziej praktyczne ?

Woskowanie i powłoka ceramiczna
Woskowianie i powłoka ceramiczna

Woskowanie

Woskowanie jest podstawową formą zabezpieczenia karoserii i może je wykonać każdy, nie tylko profesjonalista. Zabieg ten wydobywa głębię koloru i tworzy na powierzchni efekt lustra. Po takiej nawoskowanej powierzchni doskonale spływa deszcz, nie tworząc dużych nieregularnych plam tylko pojedyncze kropelki.
Woskowanie przeprowadza się na umytej, dokładnie oczyszczonej powierzchni. Wosk nakładamy za pomocą gąbki lub specjalnego aplikatora. Produkt wcieramy w karoserię okrężnymi ruchami do momentu, w którym zacznie przysychać. Wtedy zaczynamy polerować karoserię tak długo aż uzyskamy lśniącą powierzchnię. Nie potrzeba przy tym dużego nacisku, a jedynie cierpliwości.

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna ma podobne właściwości, jednak cechuje się o wiele większą trwałością. Należy nakładać ją na odtłuszczoną powierzchnię auta i małymi partiami. Gdy kolor powłoki zacznie się zmieniać, możemy rozpocząć polerowanie. Po nałożeniu i wypolerowaniu pierwszej warstwy, nakładamy jeszcze dwie dla uzyskania maksymalnej trawałości. Powłoka ceramiczna jest dużo twardsza niż wosk, który nie zabezpiecza w żaden sposób powierzchni lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi.