Opublikowano

Jak powstaje lakier samochodowy?

Kolor oraz wygląd karoserii są czymś, co zaraz po ogólnej konstrukcji wpływa na postrzeganie auta. Rodzajów lakierów jest mnóstwo: matowe, błyszczące, metaliczne… Każdy producent samochodów stara się zaoferować klientowi coś interesującego i stworzyć lakier dopasowany do jego potrzeb.

lakier

Źródło inspiracji przy tworzeniu lakieru

Projektanci lakierów czerpią inspirację z różnych źródeł. Są to kolory aut konkurencji, otaczający świat oraz wiele innych czynników. Czasami także na skutek eksperymentów może powstać coś niezwykłego i intrygującego. Lakier, który zachwyci każdego.

Projektowanie koloru

Projektowanie koloru lakieru wbrew pozorom może dość długo trwać. Tak naprawdę, im lepszych efektów oczekujemy, tym więcej pracy wkładamy w przygotowanie odpowiednich elementów składowych. Nawet najdrobniejsza zmiana w ilości użytych pigmentów może skutkować innym efektem końcowym. Projektanci bardzo długo zajmują się opracowaniem odpowiedniej formuły. Dobieranie i testowanie koloru w różnym oświetleniu może trwać nawet 3 lata.

Mieszanie pigmentów

W specjalnym mieszalniku, do którego trafiają różne pigmenty, przygotowuje się próbki lakieru. Następnie nanosi się je na aluminiowe blachy i bada takie parametry lakieru jak giętkość, czy właściwości odbijania światła. Po przejściu tych testów lakier nakłada się na większą powierzchnię i sprawdza ostatecznie, jak się prezentuje.