Opublikowano

Jak wyczyścić reflektory?

Reflektory są niemalże jak oczy naszego auta. Zaznaczają one naszą pozycję w ruchu drogowym, a w nocy przyczyniają się do ulepszenia widoczności. Można by długo mówić o ich funkcjonalności oraz znaczeniu w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pytanie jednak brzmi : jak wyczyścić reflektory, które zostały naznaczone upływem czasu?

Jak wyczyścić reflektory w aucie?
Jak wyczyścić reflektory w aucie?

Matowienie reflektorów

W wielu autach, a już szczególnie w starszych modelach możemy zaobserwować matowienie reflektorów. Proces ten spowodowany jest przede wszystkim upływem czasu. Drugim z powodów jest tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są lampy samochodów. Jest ono szczególnie narażone na zmienne warunki atmosferyczne, których niestety nie da się uniknąć. Przez taką zmatowioną powierzchnię auto wygląda nieestetycznie, a światło lamp pada na drogę pod nieprawidłowym kątem. Może to nawet doprowadzić do sytuacji, w której stacja diagnostyczna nie dopuści pojazdu do ruchu, a tego przecież nie chcemy. Zatem jak wyczyścić reflektory, a raczej tchnąć w nie drugie życie…?

Regeneracja lamp samochodowych

Dobra wiadomość jest taka, że możemy samodzielnie doprowadzić lampy do tzw. porządku.

  • Wystarczy, że zaczniemy od zabezpieczenia powierzchni wokół reflektorów. Najlepiej sprawdzi się tutaj szeroka taśma.
  • Kolejnym krokiem będzie dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni reflektorów.
  • W zależności od stopnia zniszczenia reflektorów matowimy lampy za pomocą wodnego papieru ściernego o gradacji 2500 i 3000 (w przypadku gdy są tylko lekko zniszczone). Jeśli są w gorszym stanie to warto zacząć od niższej gradacji (np. 800) i stopniowo ją zwiększać. Pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać papierem ściernym kolistych ruchów. Powinny one być poziome oraz pionowe.
  • Na sam koniec polerujemy reflektory, uważając żeby nie dopuścić do przegrzania powierzchni.

I gotowe! Możemy cieszyć się pięknymi i lśniącymi reflektorami.

TOP KOLOR Żukowo (Zachodniopomorskie)