Opublikowano

Glinkowanie lakieru – jak i po co to robić?

Proces glinkowania, choć czasochłonny, to nie jest zbyt skomplikowany. Wykonany prawidłowo może przynieść niesamowite rezultaty w postaci niezwykle czystego nadwozia.

Czyszczenie samochodu przed zabiegiem glinkowania
Mycie nadwozia

Po co glinkować karoserię?

Z czasem na lakierze gromadzą się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, przez co zwykłe umycie auta niekiedy nie wystarcza. Kurz, drobiny asfaltu, pył z klocków hamulcowych- wszystko to osiada na karoserii i sprawia, że staje się chropowata. Tutaj z pomocą przychodzi nam zabieg glinkowania. Usuwa on wszelkie nieczystości bez zmniejszania grubości lakieru. Wosk nałożony na tak oczyszczoną powierzchnię trzyma się dłużej i wygląda o wiele lepiej.

Proces glinkowania krok po kroku

  1. UMYJ AUTO I POCZEKAJ AŻ WYSCHNIE
  2. ODDZIEL KAWAŁEK GLINKI I ROZGRZEJ JĄ W DŁONIACH PO CZYM UFORMUJ PŁASKI PLACEK
  3. DOKŁADNIE SPRYSKAJ POWIERZCHNIĘ PŁYNEM ZAPEWNIAJĄCYM POŚLIZG
  4. SKUP SIĘ NA MAŁEJ POWIERZCHNI I WYKONUJ POZIOME LUB PIONOWE RUCHY (W JEDNYM KIERUNKU)
  5. GDY GLINKA BĘDZIE SIĘ BEZ OPORU PRZESUWAĆ PO NAWIERZCHNI, PRZEJDŹ DO KOLEJNEGO OBSZARU
  6. PRZETRZYJ AUTO ŚCIERECZKĄ Z MIKROFIBRY
  7. GDY GLINKA SIĘ ZABRUDZI ZAGNIATAMY BRUD DO ŚRODKA LUB ODRYWAMY NOWY KAWAŁEK I PONOWNIE FORMUJEMY PLACEK

Zabieg należy rozpocząć od dokładnego umycia auta, w celu zminimalizowania, a najlepiej wykluczenia zarysowania auta, na które może mieć wpływ użycie nierozgrzanej wcześniej glinki lub zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni lakieru. Glinkowanie najlepiej wykonywać w zamkniętym pomieszczeniu, żeby zapobiec osiadaniu na powierzchni lakieru zanieczyszczeń przenoszonych przez wiatr. Aby cały proces był jak najbardziej bezpieczny, należy oderwać kawałek glinki od reszty i rozgrzać w dłoniach (ciepły preparat staje się bardziej elastyczny). Warto skupić się na małym fragmencie (uprzednio spryskanym poślizgiem pod glinkę) i pracować nad nim, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Glinka będzie wtedy gładko sunąć po powierzchni, mimo stawianych wcześniej oporów. Na koniec wystarczy przetrzeć auto ściereczką z mikrofibry i gotowe!

http://www.topkolor.eu/sklep/shiny-garage/zadbany-lakier/smooth-clay-lube-500ml-shiny-garage/
http://www.topkolor.eu/sklep/soft/soft99-smooth-egg-clay-bar-glinka-2x50g/