Opublikowano

Czyszczenie tapicerki, czyli jak to prawidłowo robić

Wszyscy wiemy, że tapicerka często musi stawić czoła warunkom równie wymagającym jak te, które panują na zewnątrz pojazdu. Oczywiście trochę teraz koloryzujemy, ale trzeba przyznać, że wylane napoje, czy częste użytkowanie nie sprzyja dobremu wyglądowi wnętrza. Całe szczęście, wiemy jak sobie z tym poradzić.

Czyszczenie tapicerki
Czyszczenie tapicerki

Czynniki mające wpływ na wygląd wnętrza auta

Nowe auto i wspaniałe, bogato wyposażone wnętrze to marzenie niejednego kierowcy. W powietrzu unosi się wtedy ten niepowtarzalny zapach, a tapicerka nie jest jeszcze naznaczona śladami użytkowania. Posiadacze samochodów od drugiego, czy trzeciego właściciela niestety nie mogą się cieszyć widokiem nieskazitelnego wnętrza, chyba że ktoś wyjątkowo o nie dbał. Nie ma co się zbytnio oszukiwać – to niestety wyjątkowa rzadkość. Kurz, wylane napoje, okruszki jedzenia i codzienne wycieranie foteli – wszystko to ma wpływ na jej wygląd. Niestety trudno byłoby wyeliminować, czy nawet ograniczyć te czynniki, więc pozostaje nam regularne czyszczenie tapicerki.

Czyszczenie tapicerki

Podstawową czynnością jaką możemy wykonywać w celu utrzymania czystego wnętrza jest odkurzanie. Oczywiście im dokładniejsze tym lepiej. Należy usunąć z auta wycieraczki oraz je odkurzyć (w przypadku tych materiałowych) lub umyć i zostawić do wysuszenia (w przypadku gumowych). Warto także poodsuwać fotele, aby dotrzeć w każdy zakamarek. W celu usunięcia zabrudzeń możemy skorzystać z różnego rodzaju kosmetyków dostępnych na rynku, których zadaniem jest właśnie czyszczenie tapicerki. W sprzedaży można znaleźć:

  • środki w sprayu – spryskujemy nimi zabrudzenie, po czym czyścimy szczotką i zostawiamy do wyschnięcia
  • w piance – pokrywamy zabrudzenie pianką, czyścimy szczoteczką, a po wyschnięciu odkurzamy
  • odplamiacze – przeznaczone do większych zabrudzeń

Czyszczenie tapicerki – zalety

Wielu z nas spędza w aucie sporo czasu, czy to w drodze do pracy, na zakupy, czy w trakcie podróży. Nie da się ukryć, że czysta tapicerka to większy komfort użytkowania i pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto zacząć o nią dbać.