Opublikowano

Matowy lakier samochodowy i jego charakterystyka

Matowy lakier to coś co zachwyca swoim wyglądem i przyciąga wielu miłośników aut, a już szczególnie tych sportowych. Wiemy jednak, że wygląd to nie wszystko. Trwałość lakieru oraz sposób pielęgnacji mają ogromny wpływ na podjęcie (lub nie) decyzji o pokryciu swojego samochodu matowym lakierem.

Matowy lakier samochodowy i jego charakterystyka
Matowy lakier samochodowy i jego charakterystyka

Jak otrzymać matowy lakier samochodowy?

Co ciekawe matowe lakiery nie różnią się za bardzo od lakierów akrylowych. Zwykle posiadają one 4 warstwy i grubość wahającą się w przedziale od 80 do 120 mikronów. W pierwszej kolejności na surową karoserię nakłada się specjalny wypełniacz i podkład, które mają na celu jak najlepsze wygładzenie powierzchni. Owe produkty posiadają właściwości antykorozyjne i doskonale przygotowują powierzchnię pod lakier bazowy. Baza ma wpływ na to jaki kolor będzie miało auto. Na matową bazę nakłada się mieszankę bezbarwnego lakieru i specjalnej pasty matującej. W paście znajdują się składniki odpowiedzialne za matowy wygląd auta (krzemionki i woski). Im więcej pasty matującej tym efekt końcowy będzie bardziej intensywny. Podczas wysychania cząsteczki środków matujących równomiernie się rozkładają tworząc lekko chropowatą powierzchnię. Po przejściu przez wszystkie te kroki otrzymujemy matowy lakier samochodowy, który cieszy nas wyglądem.

Wady i zalety

Pierwszą nasuwającą się na myśl zaletą jest wygląd. Niestety później jest tylko gorzej, ponieważ wady zaczynają przeważać. Matowy lakier jest przede wszystkim podatny na uszkodzenia. Otarcie się gałęzi o auto, czy przypadkowe przejechanie paznokciem mogą narobić wielu szkód. Chropowata powierzchnia przyczynia się natomiast do tego, że na lakierze widać nawet najmniejsze zabrudzenia, które trzeba często usuwać. W tym przypadku warto się poważnie zastanowić, czy ważniejszy jest dla nas wygląd lakieru czy jego funkcjonalność.

Pozdrawiamy ekipa TOP KOLOR